Żywe szopki

Najbardziej popularną żywą szopkę krakowską można oglądać u Franciszkanów. Zakonnicy organizują tego rodzaju szopki w każde Święta od 1992 roku.

Autorem pierwszej żywej szopki był sam Święty Franciszek z Asyżu. Została ona wystawiona we Włoszech w Greccio, w 1223 roku. Główną atrakcją takich szopek są żywe zwierzęta, które na co dzień mieszkają w krakowskim ZOO. Zwykle żywe szopki są organizowane w Wigilię i można je oglądać do 27 Grudnia. W określonych godzinach szopka ożywa jeszcze bardziej, gdyż wystawiane są Jasełka. Zakonnicy w ogóle układają cały program, dzięki temu każdy może dowiedzieć się wcześniej co, gdzie i kiedy będzie się działo. Najwięcej uciechy mają oczywiście dzieci, które mogą oglądać prawdziwe owieczki, kozy i osiołki. Poza tym często organizowane są dla nich różne konkursy.

O ile to jak powstają szopki bożonarodzeniowe jest właściwie tajemnicą ich twórców, sposób tworzenia żywej szopki można sobie łatwo wyobrazić. Oczywiście przy różnych kościołach powstają nieco inne szopki. Ważny jest oryginalny pomysł, sposób wykonania rekwizytów i strojów oraz stworzenie prawdziwie świątecznej atmosfery. Niektóre żywe szopki naprawdę mogą zachwycić. Ważne jest także to, aby osoby i zwierzęta które współtworzą taką szopkę wykazywały się dużą cierpliwością. W końcu będą oglądane przez bardzo wielu Krakowian, którzy co roku nie mogą się doczekać zarówno wystawienia żywej szopki, jak i konkursu szopek krakowskich.

Dodaj komentarz