Szopki krakowskie w bieżącym roku

Uroczysty korowód przenosi piękne szopki spod pomnika Adama Mickiewicza do Pałacu Krzysztofory. To już za nami. Tak samo zresztą jak cały konkurs szopek bożonarodzeniowych.

Dokładnie wtedy, kiedy Święty Mikołaj zacznie odwiedzać grzeczne dzieci  – czyli 6 Grudnia, rozpocznie się wystawa szopek. Tego też dnia ogłaszane są wyniku konkursu. Od pierwszego grudniowego czwartku ich autorzy nie mogą się doczekać werdyktu. Całe szczęście, że krakowskie bożonarodzeniowe dzieła sztuki mnie są żywymi szopkami.  W dniu konkursu wszyscy szopkarze muszą stać na mrozie od samego rana aż do momentu, kiedy można już przenosić szopki do Krzysztoforów.

Kiedy i jak powstają szopki, to już w pewnym sensie tajemnica ich twórców. Natomiast od samego początku tworzenia swojego dzieła każdy szopkarz bierze pod uwagę warunki jurorów, którzy oceniają szopki. Są one co roku podobne. Każdy, kto robi szopkę specjalnie na konkurs wie co tak naprawdę jest ważne. Dzięki temu powstają prawdziwe dzieła sztuki, które są chętnie oglądane podczas Świąt Bożego Narodzenia przez całe rodziny.

Naprawdę warto spędzić jedno popołudnie wybierając się całą rodziną na wystawę szopek bożonarodzeniowych. Można przy okazji opowiedzieć dzieciom historię szopek krakowskich. Można też wspólnie podyskutować o obyczaj świątecznych panujących w Małopolskie. Dzieci bardzo lubią słuchać o takich rzeczach oglądając kolorowe i piękne szopki.

Dodaj komentarz