Szopka bożonarodzeniowa

Szopka bożonarodzeniowa przedstawia wnętrze stajenki betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus.

Wprowadzenie sceny adoracji Dzieciątka Jezus w kościołach katolickich przypisuje się świętemu Franciszkowi z Asyżu – temat ten okazał się wyjatkowo inspirujący i bliski każdemu wiernemu.

Święty Franciszek pierwszą szopkę w dziejach Kościoła urządził pewnej zimy w 1223 roku we włoskim miasteczku Greccio, w stajni w której znajdował się osiołek i wół. Św. Franciszek ułożył dziecko gospodarza na sianie i odczytał towarzyszącym mu braciom Ewangelię o Narodzeniu. W ten sposób powstała pierwsza szopka bożonarodzeniowa. Święty Franciszek pragnął w ten sposób lepiej przybliżyć prostym ludziom tajemnicę Zbawienia.

Gdy w 1225 r. zmarł Franciszek, jego bracia ochoczo kontynuowali zapoczątkowaną tradycję. Okazało się, że ten prosty i ubogi w formie przekaz treści ewangelicznych, w głęboki sposób trafia do wiernych.

W okresie przedświątecznym warto wybrać się na coroczny konkurs szopek krakowskich, organizowany na rynku w Krakowie. Szopka krakowska to jedna z najwspanialszych tradycji krakowskich. To nie tylko wspaniały znak Bożego Narodzenia, ale i prawdziwy symbol miasta Krakowa, który już od kilkudziesięciu lat rok w rok przyciąga tłumy turystów. Szopka krakowska to prawdziwe dzieło sztuki rękodzielniczej, zachwycające wszystkich – a szczególnie dzieci!