Konkurs szopek krakowskich

Jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku Głównym organizowany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę. Tym razem konkurs rozpoczyna się 4 grudnia o godzinie 9 pod pomnikiem wielkiego poety narodowego Adama Mickiewicza.

Po południowym hejnale z Wieży Mariackiej odbędzie się pochód twórców szopek do Pałacu Krzysztofory – to tam będą prezentowane szopki bożonarodzeniowe 2008.

Zamknięcie konkursu będzie miało miejsce 7 grudnia i wtedy też nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy najpiękniejszych szopek krakowskich.

Wystawa szopek krakowskich co roku ściąga do Krakowa tłumy zaciekawionych turystów. Ale konkurs ten to nie tylko zmagania uczestników konkursu – to prawdziwe święto miasta Krakowa!

Inspiracją tych wspaniałych dzieł sztuki rękodzielniczej są przede wszystkim Święta Bożego Narodzenia. Szopki krakowskie doskonale oddają ducha bożonarodzeniowego, a także czar i urok pięknego miasta Krakowa. Misternie wykonane szopki – bogato zdobione, niemalże baśniowe budyneczki z motywami krakowskiej architektury to prawdziwe rękodzielnicze dzieła sztuki. Pierwsze szopki budowali murarze i cieśle na przełomie XVIII i XIX wieku, dziś tradycja ta często jest tradycją rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Konkurs szopek krakowskich to więc uroczystość pokoleniowa – uczestniczą w niej całe rodziny, dając wyraz ogromnego przywiązania do tradycji, sztuki i religii!