Jak powstaje szopka bożonarodzeniowa?

Tegoroczne szopki bożonarodzeniowe zachwycają jak zawsze kolorami, pomysłami i dopracowaniem szczegółów. Stworzenie rękodzieła, które może wziąć udział w konkursie szopek krakowskich to wcale nie taka prosta sprawa.

Każda szopka, która powstaje w Krakowie przed Bożym Narodzeniem ma podwójną symbolikę. Przede wszystkim nawiązuje do narodzenia Dzieciątka Jezus. Jednak równocześnie ma jakieś elementy, które związane są ściśle z miastem Kraków. Chodzi tutaj na przykład o odwzorowanie wierzy Kościoła Mariackiego czy innych charakterystycznych dla Krakowa elementów.

Sztuka robienia szopek krakowskich przechodzi wśród Krakowian z pokolenia na pokolenie. Aby powstało to wspaniałe rękodzieło potrzebne są na pewno drewno, tektura, karton. Poza tym potrzebne są różne rzeczy do ozdobienia szopki. Wśród nich można wymienić staniol, szlagmetal i nawet czasem złoto. Jednak każdy ma swój własny indywidualny styl robienia i ozdabiania szopek. Niektórzy dopracowują swoje dzieła nawet trzy lata!

Najpierw powstaje konstrukcja szopki, często jest robiona z drewna. Następnie trzeba ją wypełnić. Kiedy gotowa jest już sama szopka wymaga ona „urządzenia”. Wszystkie postacie i szczegóły są tworzone osobno. Figurki mogą być zrobione na przykład z masy papierowej lub z ciasta solnego. Nikt nigdy nie zdradza do końca swoich sekretów tworzenia szopki i figurek, które w niej są. Oprócz Marii, Dzieciątka i Józefa często też witają w niej postacie typowe dla Krakowa – najlepszym tego przykładem jest Lajkonik.

Dodaj komentarz