Święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to chyba najpiękniejsze chrześcijańskie święto religijne. Towarzysząca świętom atmosfera miłości, radości oraz wiele tradycyjnych obrzędów i zwyczajów sprawia, że wszyscy z utęsknieniem czekamy na te szczególne chwile. Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nie tylko z kolędami, obiadem w rodzinnym gronie, choinką i pierwszą gwiazdką, ale i z szopką bożonarodzeniową.

Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez przepięknej, okazałej szopki wystawionej w kościele i jej miniaturek, które ustawiamy w naszych domach. Szopka wspaniale przybliża nam wszystkim tajemnicę Zbawienia i głęboko trafia w nasze serca tworząc podniosłą, wyjątkową atmosferę świąt.

Szopka bożonarodzeniowa przedstawia wnętrze stajenki betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus. Przedstawia postacie narodzonego Jezusa Chrystusa, Maryji, św. Józefa, Trzech Króli, pasterzy, a także zwierzęta (bydło, owce), Gwiazdę Betlejemską i Anioły. Jej piękno i szczególny klimat wywołuje dreszcz w sercu każdego wierzącego.

Szopka bywa wykonywana jako miniatura (którą tradycyjnie umieszczamy pod choinką) bądź jako konstrukcja rzeczywistej wielkości (np. żywa szopka często wystawiana przy kościołach, w której biorą udział przebrani ludzie i żywe zwierzęta). Warto wybrać się również do Krakowa gdzie corocznie organizowany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Konkurs ten trwale wpisał się do tradycji Krakowa i zawsze wzbudza wielkie emocje przyciągając tłumy turystów.